Metody produkcji bezszwowych rur stalowych można w przybliżeniu podzielić na metodę walcowania ukośnego (metodę Mannesmanna) i metodę wyciskania. Metoda walcowania ukośnego (metoda Mannesmanna) najpierw wykorzystuje walcarkę ukośną do przekłuwania rury, a następnie ją rozciąga za pomocą walcarki. Ta metoda charakteryzuje się szybką prędkością produkcji, ale wymaga wysokiej obrabialności blanku rurki i jest głównie odpowiednia do produkcji rur ze stali węglowej i stali niskostopowej.
Metoda wytłaczania polega na przekłuwaniu wsadu lub lingotu stalowego za pomocą maszyny do wytłaczania, a następnie wytłaczaniu go w rurę stalową za pomocą wytłacza. Ta metoda jest mniej wydajna niż metoda walcowania ukośnego i nadaje się do produkcji rur ze stali stopowych o wysokiej wytrzymałości.
Oba metody, czyli metoda walcowania pochyłego i metoda wyciskania, wymagają najpierw podgrzania wsadu lub lingotu stalowego, a wyprodukowana rura stalowa nazywana jest rurą walcowaną na gorąco. Rury stalowe produkowane przez obróbkę na gorąco mogą czasami być obrabiane na zimno w miarę potrzeb. Istnieją dwie metody obróbki na zimno: jedna to metoda ciągnienia na zimno, polegająca na przeciąganiu rury stalowej przez matrycę ciągnienia rur, stopniowo sprawiając, że rura stalowa staje się cieńsza i wydłużona; Druga metoda to metoda walcowania na zimno, która stosuje walcarkę walcową wynalezioną przez braci Mannesmann do obróbki na zimno. Obróbka na zimno bezszwowych rur stalowych może poprawić dokładność wymiarową i gładkość obróbki rur stalowych oraz zwiększyć właściwości mechaniczne materiałów.
Proces produkcji: Bezszwowe rury stalowe są głównie osiągane poprzez redukcję napięcia, która jest ciągłym procesem walcowania materiałów bazowych bez rdzeni. W warunkach zapewnienia jakości spawania głównej rury, proces redukcji napięcia rur spawanych polega na ogrzaniu całej rury spawanej do powyżej 950 stopni Celsjusza, a następnie walcowaniu jej na gotowe rury o różnych średnicach zewnętrznych i grubościach ścian za pomocą maszyny do redukcji napięcia (posiadającej 24 przejścia). Wyprodukowane w ten sposób rury stalowe walcowane na gorąco mają istotne różnice w porównaniu z zwykłymi rurami spawanymi metodą wysokoczęstotliwościową. Po ogrzaniu w piecu grzewczym, struktura metalograficzna i właściwości mechaniczne szwu spawanego i głównego ciała mogą być całkowicie zgodne. Ponadto dokładność wymiarowa rury stalowej (szczególnie okrągłość i dokładność grubości ściany ciała rury) jest lepsza niż w przypadku podobnych rur bezszwowych dzięki wielokrotnym przejściom walcowania maszyną do redukcji napięcia i automatycznej kontroli.